Výstaviště v zajetí starého železa

.

Máte starší auto, nebo motorku a nemůžete na ni sehnat potřebné díly?! Chystáte se renovovat veterána a ještě nemáte jasno, kde začít?! Nebo si jen rádi kupujete pěkné staré věci a starožitnosti co by vkusný doplněk domácnosti?! Pak máte jedinečnou příležitost, neboť jedna z největších Českých burz zaměřená na auto, moto a veterány proběhne začátkem dubna takřka uprostřed Brna!
cl42

Že se už od poloviny osmdesátých let konají v Brně motoristické burzy není žádným tajemstvím. Pořád je však v Brně dost těch, kteří vůbec netuší, jak velkých rozměrů tyto akce v posledních letech dosahují a ani neví, že se z okrajových částí přesunuly skoro do středu města.

Všechno začalo zhruba před dvaceti lety na Burianům celkem ne příliš známém hřišti Start na Lesné, kde si tehdy dali za účelem výměny různých dílů a součástek sraz Členové a příznivci Veterán Auto-mofo Clubu Brno (VAC Brno). Nic velkého; jen přátelská uzavřená akce. Jenže malé burzovní dostaveníčko mělo takový úspěch, že rok na to nabralo třikrát takové rozměry. Počet účastníků, kteří se naučili jezdit na burzu prakticky z celé republiky, rostl rok od roku exponenciální řadou. Vzhledem k množství lidí, nebo lépe řečeno „kupní síle", která na Start jezdila, doplnili časem prodejní expozice ortodoxních „oldtimeristů" také obchodníci s jetými díly a doplňky na nová auta, s levnými pneumatikami, nářadím a z veteránské burzy se stala akce „všemotoristícká". Sportovní areál Start přestal už v první polovině let devadesátých stačit a bylo třeba najít vhodnější místo, které by sneslo další expanzi stánků i návštěvníků. Na nějaký čas se tedy stala útočištěm velká plocha sportovního letiště ve Slatině, ale situací, obří rozměry a návštěvnost počítanou v tisících řešila až pronajatá runway brněnského civilního letiště. Tam se burza už pod názvem „Motortechna Brno" konala ještě na jaře 2003.

 

Kolektiv pořadatelů z VAC Brno se však ani s letištní plochou nespokojíl a pod vtivem zkušeností a zážitků z podobných akcí navštívených od nás směrem na západ nepozorované vstoupil do jednání s BVV. „Chtěli jsme takhle velké akci zajistit patřičnou úroveň podobně, jako je tomu například v Německu, kde má většina takovýchto akcí celoevropský charakter", řekl nám pan Lubomír Slavíček, hlavní organizátor Motortechny. „Letiště se zprvu nezdálo špatné, ale párkrát jsme neměli štěstí na počasí, ledový vítr tam foukal prakticky neustále, pořádně jste se neměli kam schovat, minimální zázemí, málo místa pro stánky s občerstvením a podobné problémy. Ještě před pár lety jsem pravidelně na podzim navštěvoval asi největší burzu tohoto druhu v německém Mannheimu, která se koná v areálu velkého výstaviště a nemá to chybu! Klidně se přiznám, že jsem se ke spolupráci s BVV nechal inspirovat především tím", dodal ještě pan Slavíček.

Už od podzimu 2003 se automoto burzy konají na výstavišti, kde je to opravdu jiná liga. Akce probíhá venku i v pavilonech, takže v případě špatného počasí mají všichni návštěvníci možnost přijmout azyl. Minulý rok na podzim se Motortechny zúčastnilo přes 340 prodejců a skoro 3 500 lidí. Součástí burzy je od chvíle, kdy se přestěhovala na výstaviště, i rozsáhlá prezentační expozice VAC Brno v jednom z pavilónů, ve které bývá pravidelně k vidění přes 100 kousků zajímavých aut a motocyklů. Na burze samotné koupíte opravdu téměř vše. Jsou tam desítky motocyklových vraků a torz, afe třeba také hotové a na sezónu připravené závodní motocykly celá auta, nebo třeba jen sportovní skořepinové sedačky, starší volanty, motory apod. Na druhé straně vsak i různé smaltované tabule, skleněné karafy a flakóny a nepřeberné množství různé starší, především motoristické literatury.

Takže nebudete-ti mít v sobotu 15.4. dopoledne co dělat, neváhejte a vyrazte si udělat radost na výstaviště. Neznám totiž nikoho, kdo by si na brněnské burze Motortechna vůbec nic nekoupil!

Text a foto: Ondřej Hrůza

You have no rights to post comments

Vložit na stránky

Kontakty

Předseda Skútr klubu Čezeta:

Jitka Papežová
jitka@skutrklub.cz

Administrátor stránek:

Miroslav Gerža
admin@skutrklub.cz

Přihlášení

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account