Kolik nás vlastně je?

.

Kolik nás vlastně je?Tím zájmenem „nás“ myslím nás skútristů, čezetářů. Pokud vím, tak existuje na internetu aktivita spojená se sčítáním skútrů Čezeta. Moc těmto věcem nevěřím, protože vím, že majitelé těch největších sbírek neradi do světa vykřikují, kolik a jakých strojů vlastní a ještě zveřejňují jejich fotky. Na druhou stranu by taková informace o celkovém počtu existujících skútrů byla nanejvýš zajímavá, avšak tyto dva argumenty jsou příliš protichůdné na to, aby se skamarádily. Je to škoda.

Když se koná sraz Skútrklubu, sjede se řekněme padesát skútrů Čezeta. Kolik je to asi tak z celkového počtu skutečně existujících Čezet u nás? Zamyslel se už někdo nad tím? U některých sběratelů jich stojích v garáži několik nablýskaných, pak budou nějací majitelé, kteří se srazů nezúčastňují, dále budou nějaké zaprášené po stodolách, na které se zapomnělo nebo je jejich majitelé nechtějí z nostalgie prodat, určitě se najdou i rozebrané v bednách, které by ještě bylo možno složit.

O Čezety je ale stále zájem. Prodávají se a kupují přes internet a bohužel se i kradou. Známe smutný příběh našeho kamaráda z Ústí nad Labem, kterému byla ukradena celá jeho sbírka. Tento měsíc jsem sháněl jednomu fandovi motor do pětsetdvojky. Měl slíbenou celou Čezetu bez motoru od kamaráda. Když jsem mu motor sehnal, kamarád mu sdělil, že mu tu bezmotorovou Čezetu ukradli ze stodoly. To ale nám stále nic neříká o počtu existujících strojů.

Už dost dlouho se zajímám o Čezety, první jsem si koupil před dvaceti lety, a tak jsem začal sbírat i informace o existujících strojích. Kamarádi mi zasílali informace z technických průkazů nebo štítků skútrů a já sám jsem si tyto informace iniciativně opisoval na srazech, v muzeích i na burzách (to vše do doby, dokud jsem nepotřeboval brýle na blízko, které pravidelně zapomínám). I tak se mi podařilo shromáždit více či méně hodnověrné informace o zhruba 250-ti Čezetách všech typů (ale poslední dobou to už trochu flákám).

Od 50-ti Čezet na startu skútrsrazu jsem se dostal na 250 kusů v databázi. Jaký můžeme udělat další krok k přiblížení odhadu skutečného počtu? Už asi jen hádat. Kolik si tipnete? 500? 1000? Já si netroufnu hádat. A tak jsem šel na to z druhé strany. Asi před dvěma lety jsem oslovil ministerstvo dopravy, jestli by mi nemohli říct, kolik skútrů Čezeta je přihlášených v Centrálním registru vozidel. Odpověď byla tenkrát zamítavá, prý to číslo neznají, musely by se vysčítat počty z jednotlivých okresů.

Ale časy se mění. Náhodou jsem narazil na informaci, že Centrální registr vozidel je přístupný na internetu, a tak jsem neváhal a začetl jsem se do velice zajímavých statistik. A světe div se, funguje to. I když je tam napsáno, že z důvodů špatně vyplněných formulářů jsou v registru chyby v řádu desetin procenta (a nechají se tam skutečně najít), jsou i tak výsledky mého bádání nanejvýš zajímavé. Už vás nebudu napínat. K 1.1.2008 bylo v České republice registrováno 6856 Čezet typu 501, 4318 Čezet typu 502 a 921 Čezet typu 505 – rikša.

Tak až se vás bude někdo ptát, kolik u nás existuje skútrů Čezeta, můžete odpovědět naprosto přesně: „Je to něco mezi 50-ti a 12 095-ti kusy“.

Komentáře  

#1 Robek Vlastimil 2010-05-01 17:30
Vážení cca před třemi lety jsem se přihlásil do akce sčítání skútrů, kde byli i fotografie. Adresa byla: www.sveb.cz/obcasníky/scitaniskutru.htm . Existuje ještě tato doména? Cosi to také vypovídalo!

You have no rights to post comments

Vložit na stránky

Kontakty

Předseda Skútr klubu Čezeta:

Jitka Papežová
jitka@skutrklub.cz

Administrátor stránek:

Miroslav Gerža
admin@skutrklub.cz

Přihlášení

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account