Čezeta …………a ty ostatní.

.

Čezeta …………a ty ostatní.Tak toto by měl být název mojí knížky o Čezetách, kterou už strašně dlouho chystám a ještě jsem ji nevydal. Nebudu se moc vymlouvat, stejně byste mi nevěřili. Takže spíš takhle, jak by řekl vojín Smiřický: „Soudruhu kapitáne, jsem líný, nezodpovědný, nedůsledný a nejsem schopen plnit svoje sliby. Jsem připraven nést všechny důsledky tohoto svého vyjímečně nezodpovědného jednání“.
Bohužel nebo Bohudík, kniha je prakticky připravena a jen čeká na ten poslední krůček, čímž by mělo být její vvydání, a k tomu se právě nějak ne a ne odhodlat. Ale tlak sílí, takže už mi asi nezbyde nic jiného, než to dotáhnout do zdárného (aspoň doufám) konce. Pro začátek jsem vám připravil úryvek z úvodu knihy. ………………Když jsem byl ještě malý kluk, chodíval jsem s maminkou na návštěvy k její kolegyni z práce. Vždycky jsem zůstával v průjezdu domu, kde bydlela, protože tam stával krásný červenobílý skútr (dnes už vím, že to byl typ 502). Oči jsem mohl nechat na všech těch páčkách, které tam byly a o jejichž funkci jsem vůbec nic nevěděl. Právě proto byly pro mě vždycky tak tajemné a znovu a znovu mě přitahovaly a fascinovaly.
Bydleli jsme u silnice č. 7 na trase Praha – Chomutov, takže často jsem pozoroval z okna projíždějící vozidla. Tam jsem také poprvé zahlédl skútra s loďkou a aniž bych si to tenkrát uvědomil, byla z toho láska na první pohled a doufám, že na celý život. Jenže období 70. let nepřálo příliš motocyklistům a motocyklům, takže po prvních motorkářských letech strávených v sedle pionýra jsem přesedl do otcovy tisícovky. Pak přišla studia, vojna, rodina a já jsem se dostal ke svému prvnímu skútru až koncem osmdesátých let, kdy jsem se rozhodl pořídit si Čezetu s Druzetou.
Tou dobou již uplynulo od ukončení jejich výroby 25 let. Na silnicích je bylo občas ještě vidět, veteránisti je nepovažovali za veterány a jejich ventilátorem chlazené motory vesele vrčely v mnoha podomácku vyrobených frézách a traktůrcích snad ve všech vesnicích, zatímco jejich zkorodované karoserie dávno odpočívaly na šrotištích.
Domníval jsem se, že informace o jejich výrobě a historii jsou snadno přístupné a dosažitelné, avšak tento předpoklad se ukázal jako zcela neopodstatněný. Informace se různí, a to i při porovnání informací od výrobce s články z dobového tisku………………..

………a tak jsem se snažil posbírat co nejvíce informací, a to nejen o Čezetách, ale i o ostatních čs, skútrech a dalších zajímavých vozidlech. Podaří-li se mi knihu vydat, tak o tom budete informováni na těchto webových stránkách Skútrklubu, stejně jako čtenáři mého Čezetářského Občasníku určitě jako první.………

Marcel Malypetr

You have no rights to post comments

Vložit na stránky

Kontakty

Předseda Skútr klubu Čezeta:

Jitka Papežová
jitka@skutrklub.cz

Administrátor stránek:

Miroslav Gerža
admin@skutrklub.cz

Přihlášení

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account